عمومی
 عبارت *      جستجوی پیشرفته

مصرف بهينه فروسيليسيم در ناحيه فولادسازي فولاد مبارکه
با دست‌یابی به قابلیت کاهش مصرف فروسیلیسیم و رسیدن به میزان 125 کیلوگرم به‌ازای هر ذوب، بدون در نظر گرفتن کاهش ضایعات فولاد، سالانه بالغ بر سی میلیارد ریال صرفه‌جویی در فولاد مبارکه به بار نشست.

به گزارش معدن نیوز، علی‌اصغر اعرابی مسئول شیفت خدمات جنبی عملیات ثانویه فولادسازی با تأیید این خبر گفت: با توجه به وجود ضایعات ته پاتیل در طی فرآیند ریخته‌گری در اثر رسوب ناخالصی‌های جامد در مجرای خروج مذاب از پاتیل، بررسی‌های صورت گرفته در مورد عوامل مؤثر بر این پدیده نشان داد که یکی از علت‌ها نسبت منگنز به سیلیسیم (mn/si) در فولاد مذاب و نقش آن در نوع ناخالصی تشکیل‌شده می‌باشد. که در صورت رعایت نسبت مطلوب، ناخالصی تشکیل‌شده از نوع «منگنز سيليکات» با نقطه ذوب پایین خواهد بود و در نتیجه در مجرای خروج مذاب پاتیل رسوب نخواهد کرد.

وی ادامه داد: برای دستیابی به نتیجه مطلوب، با تعریف و اجرای پروژه‌ای با همکاری واحدهای تولید و گروه فنی متالورژی ثانویه و همچنین متالورژی و روش‌های تولید، میزان سیلیسیم در گریدهای) AL- SIKILLD آلومینیوم سیلیسیم کیلد) از 15 صدم درصد به 10 صدم درصد کاهش یافت که در نتیجه آن علاوه بر کاهش چشمگیر میزان گرفتگی نازل و به دنبال آن کاهش ضایعات ته پاتیل، میزان مصرف فرو سیلیسیم نیز به میزان قابل‌توجهی کاهش یافت.

اعرابی در خاتمه تصریح کرد: با توجه به قابلیت کاهش مصرف فرو سیلیسیم، به میزان 125 کیلوگرم به ازای هر ذوب میزان صرفه‌جویی حاصل از اجرای این پروژه، بدون در نظر گرفتن کاهش ضایعات فولاد، بالغ بر 30 میلیارد ریال در سال خواهد بود. بدیهی است با این اقدام در ادامه نیز همچنان که ظرفیت تولید بالا می‌رود؛ این میزان صرفه‌جویی نیز به طور مستقیم افزایش خواهد یافت.

 ۱۳۹۳/۰۳/۳۰
تعداد نمایش: ۶۹

نظر و امتیاز برای این خبر
 
نام و نام خانوادگی:
1 2 3 4 5
لطفا نظر خود را بنویسید:
 
View Page Stat
 

Add to favorite     Print

Copyright Kashiha Inc ©2014, All Rights Reserved