عمومی
 عبارت *      جستجوی پیشرفته

ژاپن از صادر کننده کک به یک واردکننده تبدیل می شود
به گزارش معدن 24 به نقل از پلاتس، ژاپن در گذشته یک عرضه کننده عمده کک به بازارهای بین المللی بود که هند تقریباً بر 29 درصد در نیمه دوم سال 2012 از کل صادرات ژاپن را به خود اختصاص داده است.

اما بازگشت مجدد چین به بازار نقد بخت و اقبال صادرکنندگان ژاپنی، روسی، اکراینی و استرالیایی را شدیداً تیره و تار کرده است. در نیمه اول سال 2013، شاهد بودیم که چین 71 درصد بازار هند را تصاحب کرده است.

با توجه به اینکه صادرات ژاپن کاهش پیدا کرده این کشور اقدام به واردات حجم زیادی کک از خارج نموده و جایگاه مهم خود از یک صادر کننده را به یک وارد کننده تغییر داده است. ژاپن امسال تقریباً 350 تا 400 هزار تن کک وارد کرده است.

ژاپن به عنوان تولید کننده بزرگ کک در جهان در سال 2012 حدوداً 38 میلیون تن کک تولید کرده، در ماههای اخیر ژاپن نیز شروع به افزایش واردات کک خود از چین نموده است. دلیل این تغییر این است که عرضه کک ژاپن پاسخگوی تقاضای آن نبوده است.

اما از جنبه عرضه منابع صنعتی به موفقیت سیاست‌های نخست وزیر کنونی ژاپن آقای" آبه " در راستای تقاضای فولاد ارج می‌نهند. میزان تولید فولاد ماه سپتامبر این کشور با 5.5 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل به 9.3 میلیون تن رسید. عرضه کک صرفاً نتوانسته است خود ر با این تقاضا همگام کند.

در زلزله سال 2011 ژاپن باطری‌های کک سازی یک فولاد سازی صدمه دیده و در نتیجه عرضه کک تحت تأثیر قرار گرفته است و در مورد دیگری باطری‌های کک سازی یک کارخانه قدیمی و فرسوده شده و بر روی عرضه کک تأثیرات منفی گذاشته است. این عوامل باعث گردید که این کشور کک مورد نیاز خود را وارد کند.

دلیل دیگر برای کاهش عرضه داخلی این است که بعضی از مواد در گرو قرار دادهای بین المللی بلند مدت است که فرصت‌های تأمین آن از داخل را محدود می‌کند. بر اساس اطلاعات تجاری اخیر مصرف کنندگان نهائی ژاپنی معمولاً بر خلاف هندی‌ها که با تناژ 30 ـ 40 هزار تن خرید می‌کنند فقط تناژهای 15 ـ 20 هزار تنی کک می‌خرند. نکته دیگر این است که ژاپنی‌ها بسیار به کیفیت و مشخصات خریدهای خود توجه دارند.

با توجه به اینکه ژاپن هنوز نتوانسته است در آسیا از نظر کک متالوژی وارداتی از هند به عنوان بزرگ‌ترین وارد کننده در آسیا پیشی بگیرد در صورت کاهش تقاضای هند در کوتاه مدت بدون شک افزایش تقاضای ژاپن آن را به مرکز مهم صادرات به این کشور تبدیل خواهد کرد.

در حال حاضر چندین پروژه در هند توسط فولادسازان بزرگ در دست اجراست که با راه‌اندازی آن نیاز این کشور به کک وارداتی این کشور تا حدی یا کاملاً بر طرف خواهد شد.

۱۳۹۳/۰۳/۳۰
تعداد نمایش: ۴۴

نظر و امتیاز برای این خبر
 
نام و نام خانوادگی:
1 2 3 4 5
لطفا نظر خود را بنویسید:
 
View Page Stat
 

Add to favorite     Print

Copyright Kashiha Inc ©2014, All Rights Reserved